Şehriye pilavı nasıl yapılır?

Şehriyeyi daha çok pirinç pilavına renk veren bir lezzet olarak biliriz. Şehriyesiz pirinç pilavının tatsız geldiği doğrudur. Ancak şehriyenin tek başına lezzetli bir pilav tarifi olması da mümkün.

Şehriye pilavı nasıl yapılır?

Şehriye ayrıca pirinç pilavına kıvam da vermektedir. Tabii ki şehriyenin tek başına da pilavı yapılabilmektedir. Bunun için çeşitli tarifler mevcuttur. Bu tarifler şehriye pilavının standart pirinç pilavı gibi pişirilmesi ve üzerine farklı malzemeler ilave edilmesi ile mümkün olmaktadır.

Şehriye pilavı için gerekli malzemeler nelerdir?

Şehriye pilavı için;

·      Bir bardak şehriye,

·      Bir bardak su veya et suyu,

·      Tereyağı,

·      Tuz

Malzemeleri gerekmektedir. Bu malzeme listesi kişinin damak zevki veya istekleri doğrultusunda tabii ki genişleyebilir. Çeşitli sebzeler veya et ilavesi ile pilav pişirilebilir.

Şehriye pilavı nasıl yapılır?

Öncelikle geniş bir tencere alınır. Bu tencerede yağ eritilir. Eriyen yağa şehriyeler ilave edilir. Şehriyeler biraz renk alana kadar yağ içerisinde kavrulur. Daha sonra üzerine et suyu eklenir. Biraz harlı ateşte bu karışım karıştırılır. Su kaynamaya başlayınca tuzu eklenip tencerenin altı kısılır ve pilav kısık ateşte pişmeye bırakılır. Pişme işlemi tamamlanınca şehriye pilavı soğuyana kadar tencereye havlu peçete örtülür. Şehriye pilavı ılıdığında tencereden peçete alınır ve pilav servis edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ